Od 2023 r. ceny prądu mają zostać zamrożone, czyli zablokowane na poziomie cen z 2022 r., przy czym wyłącznie do określonego limitu. Podstawowy limit wynosi 2000 kWh rocznie. Do tego poziomu zużycia prąd ma być po stałej cenie. Natomiast po przekroczeniu limitu odbiorców czekają podwyżki.
Jednocześnie w przepisach przewidziano możliwość zwiększenia limitu dla określonych grup odbiorców. Między innymi – wyższy limit 2,6 MWh przysługuje, jeśli:
– posiada się orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub mieszka się z osobą, która ma takie orzeczenie;
– mieszka się z osobą poniżej 16. roku życia, która ma orzeczenie o niepełnosprawności.
Dzięki złożeniu wniosku większa ilość prądu w 2023 r. będzie sprzedawana po cenie z 2022 r.
Oświadczenie należy złożyć u sprzedawcy lub u sprzedawcy oraz dystrybutora energii, z którym odbiorca ma zawartą umowę. Jeśli posiada się oddzielne umowy na sprzedaż energii elektrycznej i świadczenie usług dystrybucji, należy złożyć oświadczenia do obu podmiotów, z którymi zawarto umowy.
Oświadczenia można składać w formie stacjonarnej w punktach obsługi dostawcy energii, a także online przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu lub certyfikatu kwalifikowanego oraz za pośrednictwem aplikacji mObywatel.
Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński zachęcił do składania oświadczenia o zwiększeniu limitu na energię elektryczną przez aplikację mObywatel. Wskazał, że składając wniosek w aplikacji, unikamy wizyty w punkcie obsługi dostawcy energii, a dzięki wykorzystaniu danych z rejestrów państwowych nie popełnimy błędu przy podawaniu danych osobowych. Aby skorzystać z usługi, potrzebujemy tylko telefonu komórkowego z dostępem do internetu.
Przed złożeniem wniosku należy sprawdzić na fakturze od dostawcy energii elektrycznej numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE).
Jeśli chodzi o terminy, oświadczenia u dostawcy prądu:
– składa się „niezwłocznie”, nie później niż do 30 czerwca 2023 r. – dotyczy posiadania orzeczenia o niepełnosprawności przed 19 października 2022 r. albo otrzymania go w okresie po tej dacie do 31 grudnia 2022 r. Niezłożenie oświadczenia oznacza, że dostawca energii stosuje w 2023 r. limit 2000 kWh;
– składa się w terminie 30 dni – w przypadku otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności w 2023 r.